موزه مکه مکرمه

 

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از حج، در سال 1379 در مکه مکرمه موزه‌ای با نام «معرض عمارة الحرمین الشریفین» و با مساحت 1200 متر مربع تأسیس شد. این موزه در منطقه امّ الجواد و سر راه قدیم مکه به جده و در کنار کارگاه پرده‌بافی کعبه واقع است.

موزه حرمین شریفین، حاوی بخشی از نمادها و آثار تاریخی است که در بازسازی‌ها و یا توسعه حرمین شریفین، از این اماکن خارج کرده‌اند و مجموعه آنها در هفت بخش به نمایش گذاشته شده است.

قدیمی‌ترین اثر موجود در این موزه، ستونی چوبی است که در سال 65 هجری قمری در زمان حاکمیت عبدالله بن زبیر، درون کعبه نصب شده بود. کهن‌ترین اثر مقام معظم رهبری ربوط به مسجدالنبی صلی الله علیه و آله نیز درِ قدیمیِ منبر این مسجد است که در سال 969 شمسی بر روی آن نصب گردیده بود.

آثار تاریخی موجود در این موزه در هفت سالن ورودی، مسجدالحرام، کعبه مشرفه، تصاویر، نسخه‌های خطی، مسجدالنبی صلی الله علیه و آله و زمزم در معرض دید زائران بیت‌الله الحرام قرار گرفته است.

یکی از آثار ماندگاری که در این نمایشگاه به چشم می‌خورد پلکان ورودی کعبه است که در سال 1203 شمسی در هند ساخته شده و از آن برای رفتن به داخل کعبه استفاده می‌شده است.

/ 0 نظر / 52 بازدید