همایش هفته حج

با استعانت از خداوند بزرگ ، دومین همایش بزرگ هفته حج در استان قزوین برگزار گردید:

این فعالیت از یک ماه قبل با برگزاری جلسات هماهنگی با مدیریت جناب آقای کلانتری ، مسئول سازمان حج و زیارت استان قزوین و همکارنشان شروع شد که تعدادی از فعالیت های انجام شده لیست می گردد:

تدوین دستورالعمل که قریب به یکماه فعالیت یک مجموعه 9 نفره را در بر گرفت.

مطالعه گزارش همایش سال قبل و مصاحبه با مدیران پارسال

کمیته بندی و معرفی عوامل

هماهنگی عملیاتی  گروه ها و کمیته ها

گزارش دهی از روند فعالیت ها

صدور ابلاغ و تنظیم نامه ها و مکاتبات اداری و هماهنگی های استانی

تدوین برنامه اجرایی و مالی به تفکیک هر کمیته

جذب اعتبارات مالی و معنوی

هماهنگی با رسانه ها و خبرگزاری ها

نیاز سنجی ها و بررسی نقاص و قوت های همایش سال گذشته

تقسیم کار و...

این فعالیت ها زیر نظر جناب آقای شریفی و همکارنشان منظم شد که مدیران کاروان ها و مدیران مجموعه های استان بسیار فعالیت چشمگیری در اجرای مطلوب آن داشته اند .


یکی از کمیته ها که فعالیت های آن قبل از همه شروع شد کمیته تشریفات و استقبال بود که زیر نظر آقای رسولی و همکارانش مشغول شکل گیری شد و در 3 کمیته تشریفات، برنامه و استقبال به تدوین فعالیت ها پرداخت. از استقبال درب های ورودی محل همایش از تدوین برنامه های همایش گرفته تا پذیرایی از مدعوین و طراحی بنرهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی که با همکاری بسیار نزدیک کمیته های مالی، تدارکات و فرهنگی این کار امکان پذیر شد.

دعوت از مجری مجرب و خادم حجاج استان قم. دعوت از مسئولین کشوری و استان و تقدیم دعوتنامه به ایشان و ... از جمله فعالیت های این کمیته بود.

کمیته ای بسیار فعال  که نقش چرخها و محرک اصلی همایش را داشتند، کمیته تدارکات بود . با تدارک مکان همایش؛ برنامه ریزی جهت پذیرایی میان برنامه؛ تدارک بیش از یکهزارو دویست نهار؛ امکانات و تدارکات؛ تهیه بنر، نصب پرده و چارچوب خانه خدا و سالن سعی صفا و مروه و... شروع شد و از چند روز قبل از همایش به شدت و با دقت توسط استاد فصیحی مدیر کاروان استان قزوین انجام شد.

از چند روز قبل این کمیته مشغول نصب کعبه ، نصب داربست و پرده سالن سعی ؛ مهیا سازی سالن همایش و نظافت ، چیدن صندلی و تنظیم سیستم صوتی و تصویری سالن و حیاط مسجد شد.

 

 این فعالیت ها همگی تا روز قبل از همایش انجام شد که بسیار فعالیت چشمگیری بود.

دیگر کمیته ای که بسیار فعالیت آن از ابتدا تا روزهای بعد از همایش حساس و کلیدی بود و موفقیت این همایش بستگی به عملکرد آن داشت و توسط مدیر موفق استان جناب آقای توکل زاده و همکارانش مدیریت شد ؛ کمیته مالی است .

جناب آقای ملکی و همکارنشان در کمیته فرهنگی نقش مهم و حساسی را ایفا کردند که زائران با اجرا و تمرین  یک طواف و سعی محیط حج تمتع مکه را در ذهن خود تداعی کرده و از نظر جسمی و روحی آمادگی لازم را کسب کنند.

تهیه بسته فرهنگی، زمان بندی طواف کاروان ها، اجرای برنامه سالن همایش؛ دعوت از مسئولین شهری و استانی، تهیه لوح یادبود مخصوص روز همایش، طراحی بنر تبلیغاتی سطح شهر و ... از جمله فعالیت های این کمیته بوده است.

 

 صبح روز پنجشنبه بعد از نماز صبح همکاران گروه استقبال وارد مسجد النبی شده و با بررسی کارها و هماهنگی های لازم سه درب مهم مسجد طرف بازار و خیابان مسدود شد و برای بقیه درب ها مامور استقبال و کنترل ورود و خروج قرار گرفت و با حضور همه کمیته ها و عوامل که بیش از 40 نفر می شدند که با حضور و غیاب و تقسیم وظایف و تحویل کارت و کاور  حج و زاره و با صرف صبحانه مشغول فعالیت شدند.

 

 تا ساعت 10 صبح طواف برنامه ریزی شده هر کاروان انجام شد

توزیع پذیرایی میان روز که یک بسته آبمیوه و کیک و سیب و موز بود .

از ساعت 10 صبح در سالن همایش با خیر مقدم مسئول سازمان حج و زیارت استان شروه و با سخنرانی مسئولین حراست؛ بعثه و نیروی انظامی ادامه یافت تا اینکه امام جمعه قزوین با دعای خیر و تذکرات مهم زائران را راهنمایی فرمودند.

با آغاز زمان شرعی ظهر زائران با امامت جماعت روحانی کاروان خود در حجره های از قبل مشخص شده به نماز جماعت ایستاده و بعد از ادای نماز غذای خود را میل نموده و استراحتی کوتاه نمودند و با همکاروانی های خود آشنا شدند و از ساعت 15 تا 17 بعد از ظهر یک جلسه آموزشی و هماهنگی درون کاروانی انجام گرفت و عوامل مستقر در داخل مسجد به جمع آوری بنرها، سالن و صندلی ها؛ نظافت و جمع و جور کردن وسایل و ... پرداختن

با اینکه این گزارش فقط یک زاویه از فعالیت های سخت و دقیق همایش را در بر می گیرد؛  همینجا به همگی خسته نباشی گفته و برای همه ایشان از خداوند بزرگ و مهربان ثوابی عظیم مانند ثوابت ساقیان حاجیان در عرفات مسئلت دارم.

گزارشگر

رضا پورشیخ

خادم الحجاج

 

/ 0 نظر / 27 بازدید